JÍROVCOVÝ GEL NA KŘEČOVÉ ŽÍLY

 

Gel s mírně stahujícími účinky působí chladivě a osvěživě na opuchlé nohy, na otoky při žilní nedostatečnosti. Může být používám dlouhodobě proti otokům.

3 sáčky rostlinné želatiny
150 ml vody
150 ml tinktury z jírovce maďalu (recept níže)
5 kapek levandulového oleje

Do rendlíku dejte vodu a želatinu a šlehejte, dokud se želatina nerozpustí.Pak cca 2 minuty za stálého šlehání zahřívejte. Jakmile začne želatina houstnout, po částech přilévejte tinkturu a nakonec přidejte levandulový olej.
Slijte do sterilované láhve o obsahu 250 ml. 

Užití: 24 hodin před aplikací proveďte "test snášenlivosti" - jírovec může vyvolat podráždění pokožky. Pak aplikujte na postižené oblasti 2x denně, případně dle potřeby vícekrát.
V chladničce vydrží gel 3 měsíce.

TINKTURA Z JÍROVCE MAĎALU (KAŠTANU)

Hlavní účinnou složkou kaštanu jsou tripertenové saponiny (escin), kumarin a třísloviny. V lékařské praxi se jírovec často používá k léčbě křečových žil (a hemeroidů), aby se zlepšila pružnost žilních stěn, snížily se otoky a zmírnil pocit těžkých nohou. Napřed připravte tinkturu, kterou následně použijte na výrobu gelu.

20 kaštanů
500ml vodky

V mixéru umixujte kaštany do hladka.
Slijte do sterilované lahve a nechte na chladném místě 10 dní až 1 měsíc. Denně či vždy po několika dnech protřepejte. Před užitím sceďte.

POZOR: tato tinktura slouží pouze k výrobě gelu. Nesmí být užívána vnitřně.


 

Tags: No tags

Comments are closed.