ČAJOVNÍK AUSTRALSKÝ – Melaleuca alternifolia

 

 

Je na jednom z prvních míst mé domácí lékárničky, a měl by být i v té vaší. 🙂

Tea tree oil je přírodní antiseptikum pomáhající v léčbě bakteriálních a plísňových infekcí. Aktivizuje duševní činnost, zvyšuje koncentraci pozornosti, uklidňuje, je potopudný, imunostimulující, protisvědivý, protiplísňový, repelentní, protivirový.

Je velmi vhodný při těchto neduzích:

snížená duševní aktivita a koncentrace pozornosti, chřipka, angína, akutní respirační onemocnění virového původu, herpes, artritida, plísňový zánět kůže a sliznice, kožní vředy, akné, hnisavá vyrážka na kůži, svědění kůže, pásový opar, popáleniny, plané neštovice, lupy, bolest zubů, rýma, plísňový zánět vagíny, cystitida, pokousání hmyzem, nepříjemný zápach z úst, opary na rtech.

Můžete jej použít ve formě potírání (lze jej použít neředěný na kůži), obkladů, aroma koupelí (smíchat se základním olejem), aroma masáže, do aromalampy, v péči o ústní dutinu, intimní hygienu a v péči o sliznici konečníku.

Historie

Australští domorodci jej používali po dlouhá staletí. Rozmělňovali jeho listy na kašičku, kterou potírali rány. Také je používali jako ochranu proti hmyzu. V období mezi 1. a 2. světovou válkou se velmi pečlivě studovali vlastnosti čajovníku. Podle výsledků výzkumu dostal čajovníkový éterický olej ocenění jako „vysoce účinný prostředek, který byl prověřen při léčbě řady septických procesů“, jeho antiseptická aktivita 100x převyšuje antiseptické účinky kyseliny karbolové, aniž by tato rostlina člověku narozdíl od kyseliny škodila.

Typy

Při artritidách masírujte a potírejte postižená místa čajovníkovým olejem: smíchejte 100 ml rostlinného oleje se 40 kapkami oleje čajovníku.

Na omývání oblasti pohlavních orgánů použijte 5 kapek oleje čajovníku do 1 litru vody pokojové teploty.

Při plísňovém zánětu vagíny (mykózy) nakapejte na tampón čajovníkový éterický olej smíchaný se základním olejem nebo převařenou vodou v poměru 1:5 a zavádějte do vagíny. Proceduru opakovat 2 – 3x denně. V době menstruace neprovádět.

Při herpesu pohlavních orgánů aplikujte sedací lázeň – 10 kapek oleje čajovníku na 3 litry vody.

Při chřipce – před usnutím aplikujte koupel nohou – 5 kapek oleje čajovníku do 3 litrů vody. Pak důkladně promasírujte chodidla. Kápněte čajovníkový olej do misky s vodou a nechte odpařovat v místnosti nemocného.

Upozornění: při zánětech kůže olej neředit, při nanesení  na sliznici zředit základním olejem – použít v nízké koncentraci, může potenciálně působit dráždivě.

Přirozené pocity při nanesení na kůži: pálení, nepatrné zčervenání během 2 – 3 minut.

 

 

 

 

Tags: No tags

Comments are closed.