YZOP LÉKAŘSKÝ – Hyssopus officinalis

 

Je vhodný při studiu a zvýšené duševní námaze. Chrání nás před nervovou vyčerpaností. Díky svým antiseptickým vlastnostem je skvělý jako kloktadlo při zánětech v krku a ústech. Uvolňuje kašel, podporuje trávení a snižuje potivost.

Doporučuje se také při nadměrné činnosti endokrinních žláz neboli  žláz s vnitřní sekrecí ( což jsou orgány, které vytvářejí hormony a uvolňují je přímo do krve). Jsou to tyto orgány – hypofýza, epifýza, štítná žláza, příštitná tělíska, nadledvinky, slinivka břišní, pohlavní hormony. Jsou úzce spjaty s čakrami – viz. čakrové rozjímání.

Zevně se užívá formou obkladů při ekzémech, pohmožděninách a na nehojící se rány. Yzopový olej se používá k masáži ochrnutých končetin a páteře po náhlých příhodách mozkových. Patří mezi byliny očisty.

Typ :

Koření

– rozemelete sušenou bylinu na prášek a používáte ji buď samotně nebo jako směs se saturejkou, šalvějí a tymiánem.
Yzopové víno

– jeho krásné, plné fialkové či modrofialkové květy seberete v době květu (cca konec července, srpna) a vložíte do bílého či červeného vína, macerujete 14 dní a pak popíjíte. Výborné použití tohoto vína je při úplňkovém rituálu spojeném s tancem, zpěvem a spánkem pod širým nebem.

Tags: No tags

Comments are closed.