Ajurvédská masáž

 

Masáž se v ajurvédě vysoce cení. Je doporučovaná jako každodenní praxe. Stejně jako ke každému dni náleží jídlo a spánek, měla by být jeho součástí také masáž a vylučování odpadních látek. Ajurvédská masáž se liší od jiných zdůrazňováním určitých částí těla a posloupností jednotlivých masážních postupů. Velký důraz se klade na masáž hlavy a také chodidel.

 

Posloupnost ajurvédské masáže: začíná se na spodní polovině těla, aby došlo k celkovému uvolnění. Pracuje se na chodidlech, tím se tělo připraví na masáž trupu. Pak následuje práce s horní polovinou těla a pažemi. Po dokončení této části následují ramena a nakonec hlava. Tato posloupnost dodává tělu systematicky energii, uvolňuje a zároveň umožňuje znásobit účinky masáže.

 

Ajurvéda věří, že bolest vzniká tehdy, když váju (prvek vzduchu) nemůže volně proudit v sirách, kanálech sloužících k jeho pohybu. Masírováním se vytváří teplo, jež napomáhá rozpínání a pohybu plynů v těle. Cirkulace váju v sirách zmírňuje napětí a redukuje bolest.

Masáž také podporuje hlubší a přirozenější rytmus dýchání, uvolňuje svaly, kosti, nervy a celé tělo. Napomáhá trávícímu systému udržet rovnováhu a cirkulaci plynů v těle. Tím navozuje hluboký spánek, zvyšuje chuť k jídlu a obecně přináší pocit radosti ze života. Při ajurvédské-terapeutické masáži je typ předepsané masáže a používaný olej závislý na konkrétním stavu pacienta, jeho tělesném typu, ročním období.

V ajurvédě se masáž označuje jako "džaráhar", prostředek proti stárnutí, protože poskytuje výživu sedmi složkám lidského těla :

- rasa ( tekutiny, hormony, lymfa )

- rakta ( krev )

- mámsa (svaly, kůže )

- médha ( tuk )

- asthi ( kosti a zuby )

- maddža ( kostní dřeň )

- šukra ( semeno, ódžas - konečný produkt správného trávení a vstřebávání potravy)

 

Třením, promačkáním a stlačováním svalů a některých tlakových bodů se podporuje oběh krve, lymfy a hormonů. Tím je zpětně posilován nervový systém a zpomalováno stárnutí. Použitím oleje na páteř, chodidla, ruce a hlavu se zvyšuje potence a vitalita.

 

Masáž pracuje přímo a současně se třemi systémy lidského těla: krevním/vaskulárním, nervovým a   lymfatickým. Ikdyž se zdá, že pracuje pouze s pokožkou a svaly, ve skutečnosti se masáž přenáší do nervů, žil, tepen a lymfy v těle.

Ajurvéda nahlíží lidský organismus jako soubor nesčetných kanálů, jež zásobují různé tělesné tkáně. Tyto kanály jsou spojeny s marmamy ( spojovací body mezi vědomím a hmotou ) a vnitřními orgány. Masáž stimuluje jejich činnost a povzbuzuje proudění výživných látek jednotlivými kanály do orgánů, které k nim přísluší. Podle ajurvédy vedou tyto kanály váju ( vzduch ),  pittu ( žluč ),  kaphu (sliz )  a jako takové udržují lidský organismus. Jakákoli překážka v proudění může vyvolávat nemoc. Pravidelnou masáží lze zachovat oběh životodárných tekutin.

 

Ajurvédští lékaři, doporučují použití masážního oleje k dosažení co největšího přínosu masáže. Olej obsahuje výživu pro pleť, proteiny, sacharidy a jiné nezbytné složky, jež se vstřebávají otvory ve vlasových folikulech. Zároveň brání vysychání pokožky, zvyšuje její pružnost a působí preventivně proti následkům stárnutí. Šíří rovnoměrně teplo do celého těla a čistí jej.

Ajurvéda přikládá velký význam oblasti pupku, neboť sítí sedmdesáti dvou tisíc jemných nervů je spojená s celým tělem. Nanesení oleje do oblasti pupku před spaním se odstraňuje suchost celého těla. Použití oleje v místě spojení páteře s lebkou, zklidňuje celý nervový systém, posiluje pamět a zlepšuje zrak. Tělo potřebuje olej stejně jako stroj potřebuje promazat.

 

Dóši a oleje  - ( dóša - základní metabolický princip spojující mysl a tělo = charakteristika tělesného typu )

Váta - sezamový

Pitta - kokosový

Kapha - olivový

Kromě základních olejů uvedených u jednotlivých dóš se používají pro každou z dóš i aromaterapeutické oleje, které se mohou přimíchat k základnímu a vytvoří se tak individuální směs pro každého klienta.

 

 

2014 All rights reserved, webdesign: Tibor Valter optimystic.cz